18     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Cywilizacja 2


Krzysztof " Genosha " Kozak


Denerwują cię poczynania naszego rządu? Uważasz, że zrobiłbyś to lepiej?
Chciałeś kiedykolwiek wcielić się w rolę monarchy, dyktatora czy pierwszego sekretarza?
To teraz masz szansę - możesz poprowadzić swój lud od epoki kamienia łupanego po burzliwe czasy wojen nuklearnych.Cywilizacja 2 jest strategią turową, w której prowadzimy swój naród od roku 4000 p.n.e. Na starcie posiadamy tylko osadników i bardzo niewielką wiedzę o otaczającym nas świecie. Z czasem będziemy zdobywać kolejne umiejętności [jak alfabet, koło, jazda konna] i stopniowo rozwijać naszą cywilizację. W znacznej mierze zależna ona będzie od strategii jaką obierzemy - należy pamiętać, że nie jesteśmy na świecie sami i prędzej czy później natkniemy się na obcą nam nację [maksymalnie komputer może dowodzić sześcioma narodami].

Jeden z wielu gotowych scenariuszy - Druga Wojna Światowa

Będziemy więc zmuszeni do zawierania sojuszów politycznych i wojskowych oraz do dotrzymywania danego słowa. Raz złamane na długo będzie miało bardzo negatywny efekt podczas przyszłych negocjacji - a nie warto już na początku starać się o zbyt wielu wrogów...

Mimo upływu lat Cywilizacja 2 jest wciąż jedną z najlepszych gier swojego gatunku. Przyjemna dla oka grafika, piękna muzyka, pieczołowicie dopracowane detale, konieczność dbania o państwo na każdej płaszczyźnie - ekonomicznej, społecznej, militarnej - czynią z niej jeden z największych hitów lat dziewięćdziesiątych. I tylko bezdenna głupota częstokroć oszukującego komputera troszkę kłuje w oczy.

Ruchy przeciwników są schematyczne i proste do przewidzenia, razi także bodaj najbardziej charakterystyczny dla RTS'ów błąd SI - ciągłe, kompletnie nieszkodliwe ataki pojedynczymi jednostkami. I ten problem został jednak rozwiązany, lecz dopiero kilka lat po premierze Cywilizacji. Wprowadzono patch pozwalający na grę w trybie multiplayer - łatwo można go odszukać w sieci. Znacznie urozmaica to rozgrywkę, oszczędzając nam gry z komputerem.

Mongolskie łodzie podwodne osaczyły hiszpańskie krążowniki... zmienianie historii to założenie tej gry

Nawet na najtrudniejszym poziomie trudności ['Bóstwo'] SI ogranicza się do najzwyklejszego oszukiwania zamiast nieco sprytniejszej taktyki. Dodatkowej zabawy, choć może niezamierzonej przez autorów gry, dostarcza nam polska wersja arcydzieła Sida Meiera. Tłumaczenie jest miejscami mocno nieudolne, a wypowiedzi zagranicznych dyplomatów są - delikatnie mówiąc - zabawne. Przykład? 'Czy wielka cywilizacja Mongołów jest zainteresowana sekretem dyplomacja od cywilizacja Francuzi?'.
Wersja polska ma jednak jeden plus - możemy stworzyć całkowicie odmienną cywilizację, podając jedynie kilka form gramatycznych [mianownik oraz dopełniacz i liczbę mnogą]. Wtedy jednak sami będziemy musieli wymyślać nazwy zakładanych przez nas miast. Z cywilizacji już dostępnych grać możemy m.in. Amerykanami, Aztekami, Francuzami, Polakami, Mongołami, Chińczykami itd [nacji do wyboru jest około 30]. Każda z nich dysponuje tymi samymi jednostkami [i tu jest lekki zgrzyt, gdyż grając Egipcjanami możemy przy pomocy templariuszy bronić się przed najazdem rosyjskich słoni bojowych...], a jest ich około pięćdziesiąt - do wyboru, do koloru.

Cywilizacja 2 jest grą tak wyśmienitą, że przed C3 ukazały się jej dwie bardzo ciekawe przeróbki: Civilization 2 Gold i Civilization 2: Test of Time. Naprawiają one większość błędów i dodają kilka ciekawych opcji oraz jednostek, a także lekko poprawiają i tak już ładną grafikę.

Negocjacje jak najbardziej aktualne - z Saddamem ciężko jest się targować.


Gracze wciąż pamiętają o Cywilizacji, o czym świadczą tysiące dedykowanych jej stron. Jedną z nich szczególnie chciałbym wam polecić - pod adresem http://www.civfanatics.com znajdziecie niemal wszystko, co można było o tej serii [opisywane są także C1 i C3] napisać, a także liczne FAQs, patche i wszystko, co sobie można wymarzyć.

Nie bez powodu Sid Meier dawno temu, jeszcze za czasów C1 i Kolonizacji [SS-NG #1], został okrzyknięty geniuszem strategii. Cywilizacja 2 jest grą wyśmienitą, zapewniającą godziny świetnej zabawy. Do tego silnie uzależnia - nieomal tak mocno jak pierwsze dwie części Heroes of Might & Magic.

Panorama najpiękniejszego miasta świata.

Polecam ją każdemu, zarówno nowicjuszom jak i wytrawnym strategom. Kompletnie nie widać po niej upływającego czasu i z czystym sercem mogę powiedzieć, że bije na głowę 99% wydawanych dziś tytułów. A fakt, że Francuzi mogą zbudować Wielki Mur Chiński tylko dodaje tej grze kolorytu.

8.5/10

18     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Cywilizacja 2